Genel Olarak Fransa..

Kategori: Genel
Yazan:
Tarih: 14 Haziran 2010

Chateau de Chantilly Şatosu

Fransa özellikle şatolarıyla ünlü bir ülkedir. Büyükçe bir ormanın tam ortasına kurulmuş olan Chateau de Chantilly de Paris civarındaki en güzel şatolardan biridir. Fransız ihtilali sırasında yıkılmıştır fakat daha sonra yeniden inşaa edilmiştir.
Paris alışveriş için ideal yerlerden biridir. Ünlü markaların mağazalarını, butikleri, neşeli sokak pazarlarıyla alışveriş tutkunları için çok renkli imkanlar sağlamaktadır.
Fransa’da müthiş Fransız yemeklerini, Fransız şaraplarını tadabilir, müzeleri gezebilir ve daha sonra da Paris’de eğlencenin doruklarına çıkmak için Le Lido, Crazy Horse Saloon gibi şovlara katılabilirsiniz.
Fransız mutfağı oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir ve bölgelerine göre farklılıklar göstermekte. Örneğin Champage ve Lorraine gibi bölgelerde av etleri yaygınken Picardie, Normandiya gibi sahil kesimlerinde  kabuklu deniz ürünleri, ringa, levrek ve dil balığı yaygındır. Loire vadisinde ise koyun eti ve mantar çeşitleri yaygın olarak tüketilmektedir. Paris bölgesinde de ülkenin her tarafındaki yemek çeşitleri bulunmaktadır.

Fransız Şarabı

Tüm Fransa’da ortak kültür olarak görebileceğimiz en önemli şey şarapşarıdır. Yemek sonrasında alınan güçlü fakat az miktarda alınan içkinin sindirime yardımcı olduğunu düşünüyorlar. Yemek yanında daima şarap vardır. Şarap yemeğin bir parçası ve tamamlayıcısıdır. Hatta Fransızların eski bir atasözü derki “Şarapsız yemek güneşsiz bir güne benzer.”

Yorum yapın