Fransız Yemek Kültürü ve Lokantalar

Kategori: Genel
Yazan:
Tarih: 18 Haziran 2010

Fransızların yemek kültürü üç öğünden oluşur. Kahvaltılarında genellikle croissant denilen ay şeklindeki çörekler, çikolatayla doldurulmuş pastalar, tereyağlı Fransız ekmeği tüketirler. Cafe tarzı dükkanlar sabahın erken saatlerinde kahvaltı servisine başlarlar. Fransız’lar öğle yemeğine çok önem verirler ve iki saat ayırırlar. Fakat bu gelenek günümüzde büyük şehirlerde uygulanamamakta ancak kasabalarda devam etmektedir. Şehirde yemek süreleri bir saat civarındadır. Onda da genellikle kafeteryalarda yemektedirler. Akşam yemeği ise üç bölümden oluşmaktadır. Soğuk mezeler, ana yemek ve peynir veya tatlı servisidir. Ve akşam yemekleri genellikle şarap ve maden suyuyla tüketilmektedir.

-Lokantalara gelince; Fransız kültüründe birçok değişik lokanta çeşidi vardır.

-Restaurant; Kalitesine göre çeşitli fiyatlarda yemekler sunan, fiks menü seçeneği olan, genellikle günün belirli saatlerinde açık olan lokantalardır.

-Bistro; Restauranttan daha küçük olan, basit ve çabuk hazırlanabilen yiyecekler sunan lokantalardır.

-Bouchon; Kaz ciğeri, domuz rostosu, domuz sucukları gibi Lyon’un yöresel yemeklerini sunan lokantalardır.

-Brasserie; Birahanedir. Ama sadece bira sevisi yapmamaktadırlar aynı zamanda, riesling, sylvaner gibi şaraplarda servis edilir. En sevilen yemekleri, sauerkraut ve deniz ürünleridir ve bütün gün açıklardır.

-Cafe; Genel olarak kahve ve alkollü içki servisi yapılmaktadır. Yemek seçenekleri kısıtlıdır. Fast food yiyecekler bulunmaktadır.

-Saloon de Thé; Çay bahçesi anlamına gelir ve alkollü içki servisi yapılmaz. Genellikle öğleye doğru açılır ve akşama doğru kapanırlar.

Alıntı :blog.hotelclub.com

Yorum yapın